Rakamları bilin — Google, algoritmasını yılda 500 defadan fazla günceller ve 200'den fazla sıralama sinyali kullanır. Ancak iş arama motorlarına gelince, yarışta başarılı olmalısınız. Tüm bu çabayı unuttuğumuz algoritmaya sık sık odaklanırız, tek bir amaca hizmet eder: Kullanıcıyı memnun etmek.

SEO uygulayıcılarının SEO'ya aşırı odaklanma tehlikesi vardır. Elbette, bu önemlidir - ancak kullanıcı deneyimi de öyle. Web sitelerinin SEO'nun diğer yönlerine o kadar odaklanması oldukça yaygındır ki, kullanıcı deneyimi zayıftır.

Örneğin, "içerik kraldır" mantrasına aşinayız, bu nedenle tonlarca harika içerik yapın ve ziyaretçiler gelecektir. Ama ne yazık ki bu oldukça eski bir ifade. Bugün harika içerik sadece yeterli değil - Memnuniyet gerçek bir sıralama faktörüdür ve yalnızca ilgili içerikten değil, aynı zamanda Web Sitesi Arayüzü ve Kullanıcı Deneyiminden de gelir.

Bir anahtar kelimeyi vurgulamak kolaydır. Ziyaretçilerin aradıklarını bulamadıklarında web sitenizdeki geri düğmesini tıklamalarını engellemek çok daha zordur. Memnuniyetle baş etmek çok zordur - belki de bu yüzden Google ve diğer arama motorları buna bu kadar çok dikkat ediyor.

Kullanıcı Deneyimi Metrikleri

Hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre ve geri gelen ziyaretçiler, Kullanıcı Deneyimi ölçümleridir.

Hala Kullanıcı Deneyimine inanmayan bazı SEO pazarlamacıları var. Ancak kullanıcı deneyimi hakkında konuştuğumuzda, sayfaların ne kadar hızlı yüklendiğinden, ziyaretçilerin web sitenizde gezinmesinin ve aradıklarını bulmanın ne kadar kolay olduğundan, web sitesi tasarımınızın ne kadar kolay olduğundan bahsediyoruz. diğer faktörler.

Pratik olarak bunları yaparsanız, kullanıcı deneyimini geliştiriyorsunuz. Ve tahmin edin, herkesin Kullanıcı Deneyimini iyileştirmemesinin bir numaralı nedeni, görünüşe göre bir UX tasarımcısını işe almanın pahalı olması. Ama şunu bir dinleyin:

"İyi tasarımın pahalı olduğunu düşünüyorsanız, kötü tasarımın maliyetine bakmalısınız" — Dr Ralf Speth, Jaguar CEO'su.

Metrik #1: Sayfa Yükleme Hızı

UX, kullanıcı web sitenizi tıkladığında başlar. Sitenizin yüklenmesi için on saniye veya daha fazla beklemeleri gerekiyorsa sitenizden ayrılırlar. Site hızı, SEO sıralamasında uzun zamandır bir faktör olmuştur, ancak aynı zamanda kullanıcılara siteniz hakkında ilk izlenimi sağlar.

Sonuç olarak, daha uzun yükleme süreleri, dönüşümlerinizi ve sonuç olarak sonuç olarak kârlılığınızı doğrudan etkiler. Kissmetrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre , ideal yükleme süresi olan üç saniyeyi geçen her saniye, satışlarda %7'lik bir azalmaya mal oluyor!


Metrik #2: Sitede Gezinme

Yüksek kaliteli bir UX'i tanımlayan şeyin bir kısmı, ziyaretçilerin sitenizin çeşitli bölümlerine ne kadar hızlı ve kolay erişebildiğidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, etkin bir şekilde tasarlanmış menü ve alt menülerin kullanılmasıdır. Genel bir kural olarak, ziyaretçilerin sitenizde herhangi bir şey bulması için iki tıklamadan fazla sürmediğinden emin olun. Kategori için bir tıklama ve gönderi veya sayfa için bir tıklama. Daha fazlası ve süreci fazla karmaşık hale getirme riskiniz var.

Metrik #3: Mobil Duyarlılık

Nisan 2015'te Google, mobil duyarlı sitelere odaklanan yeni bir algoritma güncellemesi yayınladı. Bu terim, bir web sitesinin kendisini hem masaüstünde hem de mobil cihazda okunabilir bir biçimde görüntüleme yeteneğini ifade eder. Birinde harika görünüyor, ancak diğerinde zayıf görünüyorsa, Google'ın güncellemesi arama sıralamalarını düşürdü.

Böylece Google'ın tamamen yüksek kaliteli bir UX ile ilgili olduğu daha da netleşti. Çoğu kişi artık web'de mobil cihazlarda gezindiğinden , bu tür bir yaklaşım mantıklıydı. Kişiler, özellikle mobil cihazları öncelikli olarak kullandıkları için, mobil cihazlarında da aynı kalite seviyesine sahip olabilmeli.

Bu konu hakkında daha fazlası: Neden mobil uyumlu web sitesi.

Arama sonuçlarında kullanıcı davranışı

Stephen Levy'nin mükemmel kitabı In the Plex , Google mühendislerinin, kullanıcı davranışı verilerini inceleyerek arama sonuçlarını nasıl iyileştireceklerini nasıl bulduklarını anlatıyor:

...Google, kullanıcıların ne kadar memnun olduklarını görebiliyordu ...Mutluluklarının en iyi işareti 'uzun tıklama' idi - bu, birisi bir arama sonucuna, ideal olarak en üstteki sonuca gittiğinde ve geri dönmediğinde meydana geldi. Bu, Google'ın sorguyu başarıyla yerine getirdiği anlamına geliyordu. Ancak mutsuz kullanıcılar kendi yollarından mutsuzdular, çoğu söylenti, bir kullanıcının bir bağlantıyı takip ettiği ve hemen tekrar denemek için geri döndüğü 'kısa tıklamalar'dı. Patel, "İnsanlar bir şeyler yazıp sorgularını değiştirirlerse, mutlu olmadıklarını anlayabilirsiniz" diyor. "Sonuçların bir sonraki sayfasına giderlerse, bu mutlu olmadıklarının bir işaretidir."

Memnuniyeti nasıl artırırsınız?

İki tür SEO vardır: robotları memnun etmeye çalışanlar ve kullanıcıları tatmin edenler.

Robot odaklı SEO'lar, botları alaka düzeyine çekmeyi umarak, yalnızca doğru anahtar kelimeler ve başlık etiketleriyle sayfalar oluşturur. Robotları tatmin etmek için "deneyin" diyorum çünkü arama motorları aslında kullanıcıları izliyor. Kullanıcılar memnun değilse, botlar da değildir.

Kullanıcı odaklı SEO'lar aynı anahtar kelimeler ve başlık etiketi ile çalışır, ancak daha sonra bir adım daha ileri giderek kullanıcılarından siteyi denemelerini isterler. Bundan sonra, kullanıcılarını mutlu etmek için ne gerekiyorsa yaparlar.